20 najpopularniejszych pytań rekrutacyjnych

Czy wiesz, że odporność na stres jest jedną z najbardziej poszukiwanych cech u potencjalnego pracownika? Pracodawcy często informują o tym już na etapie rekrutacji, a wielu z nich będzie chciało sprawdzić Cię pod tym kątem podczas rozmowy o pracę. Co zrobić, by dobrze na niej wypaść? Warto wpierw sprawdzić, jakie są najpopularniejsze i najciekawsze pytania rekrutacyjne na rozmowach o pracę. Jeśli przeczytasz poniższy tekst, poznasz 20 takich pytań rekrutacyjnych wraz z adekwatnymi do nich odpowiedziami. Zwiększ swoje szanse na pracę marzeń i nie daj się zaskoczyć potencjalnemu pracodawcy albo profesjonalnemu rekruterowi!

Podchwytliwe pytania rekrutacyjne, czyli zmora poszukujących pracy

Tzw. kreatywne pytania rekrutacyjne to coś, czego kandydaci wprost nie cierpią na rozmowach kwalifikacyjnych. Bardzo często są podchwytliwe, nie odnoszą się do wiedzy merytorycznej kandydata, a wymagają „kombinowania”. Jeśli nie lubisz kombinować i chcesz poznać sposób, w jaki działają rekruterzy na rozmowach o pracę, tworząc kreatywne pytania rekrutacyjne, sprawdź te przykłady.

 

Gdzie się Pan/i widzi za 5 lat?

To wprost żelazny standard wśród pytań rekrutacyjnych. Pojawia się na rozmowach o pracę tak często, że bywa już obiektem żartów. Potencjalny pracodawca zadaje Ci to pytanie, aby sprawdzić, czy jesteś osobą, która ma plan i pomysł na siebie. Odpowiadając na nie, pokazujesz, czy jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko.

Odpowiedź: będzie zależna od tego, czy firma szuka kogoś na lata, czy do pracy sezonowej. Jeśli zależy Ci na pracy w firmie, która słynie ze stabilności zatrudnienia i chęci ograniczenia rotacji, możesz odpowiedzieć rozbrajająco, że „w Państwa firmie”, wymieniając określone stanowisko, które by Cię interesowało. Jeśli aplikujesz do pracy czasowej czy sezonowej, opowiedz szczerze o swoich planach, o ile oczywiście nie ma w nich miejsca na udział w napadzie… 🙂

Dlaczego chce Pan/i pracować w naszej firmie?

Zadając to pytanie rekrutacyjne, pracodawca chce poznać Twoje motywy, ale też sprawdzić, czy w ogóle przygotowałeś się do rozmowy i zapoznałeś z profilem działalności przedsiębiorstwa.

Odpowiedź: postaraj się nie ograniczać jedynie do aspektu finansowego czy tego, że firma jest zlokalizowana blisko Twojego miejsca zamieszkania. Możesz np. powiedzieć, że szukasz stabilnego pracodawcy o dobrej opinii, a za takiego uchodzi właśnie ta konkretna firma.

Dlaczego zrezygnował/a Pan/i z poprzedniej pracy?

Pytanie – pułapka na osoby konfliktowe i niedyskretne. Najgorsze, co możesz zrobić w tej sytuacji, to rozpocząć narzekania na poprzedniego pracodawcę, wypłaty, współpracowników, sposób organizacji pracy czy dowolne kwestie stawiające Twoją byłą firmę w złym świetle. Nie rób tego – potencjalny pracodawca wie, że kiedyś rozstaniesz się również i z nim – jak wtedy będziesz o nim mówić na rozmowach kwalifikacyjnych?

Odpowiedź: w krótkich słowach opisz powody bez wycieczek osobistych i wdawania się w szczegóły. Możesz np. powiedzieć, że wyczerpałeś dotychczasowe ścieżki awansu w poprzedniej firmie lub że potrzebowałeś odmiany. Każda opcja będzie lepsza niż dzielenie się „prywatą”.

Proszę opisać swoje silne strony

Klasyka gatunku, szczególnie trudna do przebrnięcia przez osoby niepewne siebie, które nie mają natury samochwały. Warto jednak zawczasu przygotować sobie stosowny zestaw odpowiedzi.

Odpowiedź: powinna być dostosowana do charakteru pracy. Są pewne uniwersalne mocne strony, wśród których warto wymienić punktualność, odpowiedzialność i lojalność.

Proszę opisać swoje słabe strony

W tym przypadku wchodzisz na grząski grunt. Staraj się podawać odpowiedzi, które nie kolidują z rodzajem podejmowanej pracy.

Odpowiedź: zawsze dostosowana do stanowiska. Możesz np. powiedzieć, że masz słabość do słodyczy, ale najlepiej nie wtedy gdy aplikujesz do pracy w cukierni, bo to by mogło sugerować potencjalnemu pracodawcy, że trudno będzie Ci utrzymać koncentrację w miejscu pracy. Unikaj mówienia „jestem zbyt dokładny” – rekruter słyszał to już tysiące razy.

wchodzące w skład wywiadu behawioralnego?

zł30

Pytania rekrutacyjne Spring Framework 

Behawioralne pytania rekrutacyjne na rozmowie kwalifikacyjnej – co to takiego?

Twój potencjalny pracodawca chce wiedzieć nie tylko, czy masz odpowiednie kwalifikacje, by dla niego pracować, ale również czy posiadasz potrzebne mu cechy osobowości. Właśnie temu służą pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej. Jakie są najpopularniejsze pytania rekrutacyjne wchodzące w skład wywiadu behawioralnego?

Proszę opowiedzieć o swoim największym zawodowym sukcesie

Pytanie może być bardzo łatwe lub bardzo trudne, w zależności od tego, czy masz już jakieś doświadczenia zawodowe.

Odpowiedź: jeśli jesteś osobą z doświadczeniem, opowiedz o sukcesie, który dałby potencjalnemu pracodawcy pewność, że odnajdziesz się w jego firmie. Jeśli nie masz doświadczeń zawodowych lub nie korespondują one z aplikowanym stanowiskiem, możesz powiedzieć, że Twój największy sukces to… zaproszenie na tę rozmowę kwalifikacyjną i masz ogromną nadzieję na kolejny w postaci dostania pracy.

Proszę opowiedzieć o swojej największej zawodowej porażce

Behawioralna pułapka, którą trzeba umiejętnie obejść. Jak to zrobić? Unikaj podawania przykładów, z których wynika, że popełniłeś błąd kosztujący firmę ogromne pieniądze.

Odpowiedź: podaj przykład, który nie będzie dla potencjalnego pracodawcy czerwoną flagą, a pokaże Cię jako osobę, która wyciąga wnioski ze swoich działań i uczy się na dotychczasowych doświadczeniach.

Proszę wymienić cechy, które szczególnie ceni Pan/i we współpracownikach, oraz wyjaśnić, dlaczego

Subtelny sposób, by sprawdzić, czy będziesz pasować nie tylko do typu stanowiska, ale i charakteru zespołu.

Odpowiedź: powiedz np., że cenisz w nich otwartość w komunikacji, zdolność do przyjmowania konstruktywnej krytyki i odpowiedzialność za swoje błędy. Możesz dodać, że tego samego wymagasz od siebie.

Co zrobił(a)by Pan/i, gdyby był/a świadkiem popełniania przestępstwa przez współpracownika?

Pytanie, które odnosi się do Twojej osobowości, zestawu zachowań w stresujących sytuacjach, a przy tym jest podchwytliwe.

Odpowiedź: najlepiej zrobisz, jeśli powiesz, że zaraportowałbyś ten fakt do przełożonego, zgodnie ze ścieżką hierarchii w firmie.

Czy zdarzyło się Pani/Panu skrytykować pracę współpracownika? Proszę podać przykład.

Odpowiedź: w tym przypadku należy podać przykład i opisać emocje, które Ci przy tym towarzyszyły oraz sposób, w jaki podszedłeś do problemu. Warto zakończyć krótką konkluzją, podsumowując, czego Cię to nauczyło lub jak wybrnąłeś z nieprzyjemnej sytuacji.

Inne popularne pytania rekrutacyjne – przykłady

Jakie są najpopularniejsze pytania rekrutacyjne na rozmowach o pracę? Poniżej znajdziesz zbiór tych, które padają najczęściej.

Co wie Pan/i o naszej firmie?

Odpowiedź: postaraj się nie ograniczać do frazesów w postaci „są Państwo liderem rynku w sektorze XYZ”. Poczytaj nieco o filozofii marki, jej celach i planach rozwoju, nim pójdziesz na rozmowę.

Dlaczego w Pani/Pana CV jest luka?

Odpowiedź: jeśli masz lukę w CV, a jej powód jest osobisty i nie za bardzo chcesz się nim dzielić z potencjalnym pracodawcą, możesz powiedzieć np., że był to czas, w którym poszerzałeś swoje kompetencje lub realizowałeś inne, pozazawodowe cele. Miej też na uwadze, że jeśli rekruter będzie drążył ten temat, masz prawo powiedzieć, że sobie tego nie życzysz. Sprawdź też zakazane pytania na rozmowie rekrutacyjnej.

Proszę opowiedzieć coś o swoich zainteresowaniach

Odpowiedź: staraj się, by to, co powiesz, nie zdyskwalifikowało Cię na rozmowie. Wybierz „bezpieczne” zainteresowania, zgodne z prawdą, ale jednocześnie niewzbudzające przesadnych kontrowersji.

Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?

Odpowiedź: jeśli nie jesteś wybitnym specjalistą ze swojej dziedziny i Twoja pozycja negocjacyjna jest jeszcze niewystarczająca, najlepiej podaj widełki płacowe, które dadzą pracodawcy pewną elastyczność.

Czy bierze Pan/i aktualnie udział w innych procesach rekrutacyjnych?

Odpowiedź: możesz oczywiście zdradzić, że aplikujesz do innych firm, zwłaszcza jeśli proces rekrutacyjny jest wieloetapowy i może się zdarzyć, że gdy pracodawca odezwie się do Ciebie z ofertą, będziesz już zajęty. Unikaj jednak dawania do zrozumienia, że szukasz czegokolwiek i masowo wysyłasz CV do każdej firmy z Twojej branży, która akurat rekrutuje. To oznaka desperacji.

Od kiedy może Pan/i zacząć pracę?

Odpowiedź: tu zawsze warto być bezwzględnie szczerym. Nie mów, że jesteś w stanie zacząć pracę od zaraz, jeśli nie rozstałeś się jeszcze z poprzednim pracodawcą, a masz przed sobą okres wypowiedzenia.

Jaka jest Pana/Pani wymarzona praca?

Odpowiedź: jeśli kusi Cię, by powiedzieć, że marzysz o pracy w tej konkretnej firmie na stanowisku, na które aplikujesz, to może, ale nie musi być dobra odpowiedź. Zależy, czy aplikujesz na stanowisko do Google albo Microsoftu, czy do małej i nikomu nieznanej firmy, w której będziesz mieć ograniczone ścieżki awansu.

Jak jest u Pana/Pani ze znajomością języków obcych?

Odpowiedź: kolejne pytanie, w przypadku którego warto postawić na szczerość, ponieważ łatwo zweryfikować, czy to, co mówisz jest prawdą. Jeśli uważasz, że znajomość języków obcych nie jest Twoim atutem, możesz podkreślić, że jesteś właśnie w trakcie intensywnej nauki danego języka i w określonym czasie chcesz osiągnąć np. poziom B1.

Czy jest Pan/i gotowy/gotowa na współpracę b2b?

Odpowiedź: zależna od tego, na co liczysz. Jeśli bierzesz pod uwagę możliwość pracy na b2b zamiast na etacie, staraj się wynegocjować sobie lepszą stawkę niż na umowie o pracę, ponieważ płatne urlopy w takim przypadku odejdą w zapomnienie. Jeśli firma wyraźnie kręci nosem na zaoferowanie wyższej stawki w przypadku tego rodzaju współpracy, bądź ostrożny. Sprawdź też inne czerwone flagi na rozmowie rekrutacyjnej.

Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Pana/Panią?

Odpowiedź: postaraj się zaprezentować jako osoba pewna siebie i świadoma swoich zalet. Możesz odpowiedzieć, że jesteś osobą stabilną i godną zaufania, która nie boi się wyzwań i jest lojalna wobec pracodawcy, a więc współpraca z Tobą jest dobrą inwestycją.

To przykładowe pytania rekrutacyjne, na które możesz natknąć się na rozmowie z rekruterem. Jeśli chcesz poznać więcej pytań, dowiedzieć się, jakie są pytania rekrutacyjne dla programisty Java lub jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, zapoznaj się z innymi naszymi tekstami.

zł30

Pytania rekrutacyjne Spring Framework