W jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? To pytanie codziennie zadają sobie tysiące osób, które po raz pierwszy wybierają się na rozmowę o pracę. Jak się ubrać, co wziąć ze sobą, jakich pytań się spodziewać i jak reagować, gdy pytania rekrutacyjne są dziwne, zbyt osobiste lub nie na miejscu? Zapraszamy do lektury.
Jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną?
Strój na rozmowie rekrutacyjnej jest zależny od stanowiska pracy. Przyjmuje się, że wskazany jest schludny, staranny strój, który pokazuje, że myślimy o danej posadzie na poważnie. Pod pojęciem schludnego stroju mogą kryć się zupełnie różne outfity. Inaczej na rozmowę rekrutacyjną ubierze się prawnik, który aplikuje na stanowisko w departamencie prawnym dużego banku, inaczej osoba, która szuka pracy jako magazynier czy mechanik.
W przypadku stanowisk, które naturalnie wiążą się z oficjalnym dress codem, warto wdziać eleganckie, formalne ubranie. W przypadku pozostałych styl smart casual będzie jak najbardziej w porządku.
Nie ma sensu nadmiernie stroić się na rozmowę rekrutacyjną – to nie wesele, a kandydat będzie oceniany przede wszystkim przez wzgląd na swoje kompetencje (chyba że aplikuje na stanowisko modela). Zbyt wystawna kreacja może zrobić na zespole rekrutującym wrażenie odwrotne do zamierzonego i zamiast przekonać HR, że oto mają do czynienia z prawdziwym profesjonalistą, sprawi, iż rekruterzy uznają kandydata za… desperata, po prostu.

Co wziąć ze sobą na rozmowę rekrutacyjną?
Na rozmowie rekrutacyjnej mogą przydać się notes i długopis. W notesie warto zapisać sobie najważniejsze pytania do rekrutera. Zgadza się, rozmowa rekrutacyjna służy wzajemnej wymianie pytań i odpowiedzi, a nie tylko wstępnemu przesłuchaniu kandydata do pracy. Jeśli praca tego wymaga, warto wziąć ze sobą portfolio (nieodzowne w pracy artystycznej czy rzemiośle), a także referencje. Nie muszą to być opinie z poprzednich miejsc pracy, mogą to być m.in. referencje od zleceniodawców oraz osób, dla których wykonaliśmy usługę w ramach praktyk, stażu czy wpisu do portfolio.
Jakie pytania standardowo padają na rozmowie o pracę?
Najczęściej rekruterzy pytają kandydata o rzeczy bardzo podstawowe, takie jak np. to, dlaczego zdecydował się aplikować na dane stanowisko, ile chciałby zarabiać, a także dlaczego zakończył pracę w poprzedniej firmie. Niektórzy rekruterzy, aby przetestować asertywność i kreatywność kandydatów, zadają im dziwne pytania. Jeśli czujesz, że naruszają one Twoje poczucie komfortu, masz prawo odmówić odpowiedzi i wyjaśnić, że pytanie nie jest związane z charakterem stanowiska, na które aplikujesz. Nie bój się, jeśli masz kompetencje, by podjąć tę pracę, odmowa odpowiedzi na osobiste czy dziwne pytania rekrutacyjne nie powinna wpłynąć na to, czy zostaniesz przyjęty.
Przy tej okazji warto zastanowić się, dlaczego warto znać przykładowe pytania rekrutacyjne. Wbrew pozorom to bardzo proste – dzięki nim możesz zawczasu przygotować sobie możliwie jak najlepsze odpowiedzi. Trudniej będzie Cię też zaskoczyć czy zdeprymować. W ten sposób wypadniesz na rozmowie na profesjonalistę, który nie daje się ponieść emocjom i zna swoją wartość.
