Jakie kreatywne pytania rekrutacyjne mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Kreatywne pytania rekrutacyjne to prawdziwa zmora osób poszukujących pracy. Wielu kandydatów zdecydowanie woli odpowiadać na wciąż te same pytania o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie czy o to, gdzie widzą siebie za kolejnych 5/10 lat. Rekruterzy bardzo chcą jednak, aby kandydaci nie ograniczali się w swych odpowiedziach do sztampowych formułek, za którymi skrywają swoje prawdziwe ja. Celowo wprowadzają do wywiadu behawioralnego takie pytania, które wymagają odwołania się do dotychczasowych doświadczeń, a także wskazania swoich priorytetów, co nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza gdy trzeba wybierać między kilkoma rzeczami, istotnymi z punktu widzenia pracodawcy. Jakie kreatywne pytania rekrutacyjne mogą paść na rozmowie o pracę?

Kreatywne pytania rekrutacyjne – czy należy się ich bać?

Kandydaci, którym szczególnie zależy na pomyślnym przejściu procesu rekrutacyjnego, traktują rozmowę kwalifikacyjną trochę jak walkę: chcą dopilnować, by na żadnym etapie nie doszło do nokautu. Wiele osób nie chce się odsłonić przez rekruterem w obawie, że zbytnia szczerość wywrze na nim negatywne wrażenie i będzie jednoznaczna z brakiem profesjonalizmu. Skoro jednak wywiad behawioralny jest coraz istotniejszym punktem na rozmowach kwalifikacyjnych, nietrudno dojść do wniosku, że otrzymanie szczerych, osobistych odpowiedzi jest dla specjalistów od HR-u naprawdę istotne.

Kreatywne pytania rekrutacyjne, choć wskazane, nie powinny być zbyt osobiste. Jeśli jesteś kandydatem do pracy i czujesz, że zadane pytanie narusza Twoją strefę prywatną, poinformuj o tym rekrutera. Z pewnością w tej sytuacji dostaniesz inne pytanie, nieodnoszące się do poprzedniego. Rozmowa kwalifikacyjna to nie rozprawa sądowa, nie musisz się obawiać, że dociekliwy rekruter, niczym pełnomocnik strony przeciwnej, będzie Cię indagował, aż powiesz wszystko, co wiesz.

Aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, zapoznaj się z przykładowymi kreatywnymi pytaniami, jakie mogą na niej paść. Dlaczego warto znać przykładowe pytania rekrutacyjne? Bo dzięki nim poznasz lepiej schemat, wg którego są tworzone, będziesz też mieć możliwość zastanowienia się nad profesjonalnymi, a zarazem szczerymi odpowiedziami.

Poznaj przykładowe kreatywne pytania rekrutacyjne

Poniżej znajdziesz ciekawe, kreatywne pytania rekrutacyjne, które mogą paść na Twojej rozmowie o pracę. Zainspiruj się nimi i zastanów, jaka będzie prawidłowa odpowiedź w Twoim przypadku:

  • Jakie stanowisko pracy lub zawód najmniej pasuje do Pana/Pani osobowości i dlaczego?
  • Proszę wymienić 3 czynniki, które uważa Pan/i za najbardziej demotywujące w pracy.
  • Gdyby miał/a Pani/i możliwość zmienić jedną rzecz w sposobie organizacji pracy w swoim poprzednim miejscu zatrudnienia, co by to było?
  • Proszę opisać idealnego klienta, do którego według Pani/Pana pasuje najlepiej nasz wiodący produkt/usługa.
  • Jakie doświadczenie życiowe w największym stopniu wpłynęło na Pani/Pana dotychczasowe decyzje zawodowe?
  • Czy zdarzyło się Pani/Panu nie zrealizować założonego celu w pracy? Kiedy i dlaczego?
  • Proszę w trzech słowach opisać zespół, z którym współpracował/a Pan/i w poprzedniej pracy.
  • Co jest dla Pani/Pana ważniejsze: realizacja własnych celów zawodowych czy sympatia w środowisku pracy? Proszę uzasadnić wybór.

Im więcej przykładowych pytań poznasz, tym lepiej przygotujesz się do przyszłych rozmów. Ułatwi Ci to znalezienie dobrej pracy, a także pomoże zmniejszyć stres związany z jej poszukiwaniem. Powodzenia!

zł30

Pytania rekrutacyjne JavaScript

zł25

Pytania rekrutacyjne SQL

zł30

Pytania rekrutacyjne Spring Framework 

zł30

Java pytania rekrutacyjne

Scroll to Top