Jak odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Gdy zależy nam na danej pracy, oczywiste staje się, że chcemy wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej jak najlepiej. Powstaje więc pytanie, jak odpowiadać na pytania rekrutera, również te dotyczące naszej zawodowej przeszłości. Warto zastanowić się nad tym przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną, by uniknąć popularnych, czasem wręcz dyskwalifikujących błędów.

Jak odpowiadać na pytania rekrutacyjne? Szczerze, ale z umiarem

Szczerość to dobra cecha, w większości przypadków opłacalna także na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie jest to jednak żelazną regułą, zdarza się bowiem, że pewne kwestie lepiej przemilczeć, niż powiedzieć zbyt wiele. Może to dotyczyć np. pytania o to, dlaczego zrezygnowaliśmy z poprzedniej pracy. Jeśli powodem była potrzeba rozwoju zawodowego, przeprowadzka lub chęć przebranżowienia się, to takie odpowiedzi są jak najbardziej pożądane i nie powodują negatywnych odczuć względem kandydata.

Problem pojawia się wówczas, gdy powodem rezygnacji z pracy był konflikt z pracodawcą lub współpracownikami. Za wysoce nieprofesjonalne uchodzi dzielenie się z zespołem rekrutacyjnym szczegółami z prywatnego życia, opowiadanie o osobistych animozjach względem kierownika czy nawet przykładach mobbingu. Takie szczegóły najlepiej pominąć, nawet jeśli w owych sytuacjach było się stroną pokrzywdzoną. 

Dla rekrutera, nawet o najlepszych intencjach, może to być sygnał, że potencjalny kandydat do pracy jest osobą niedyskretną lub nawet konfliktową, wynoszącą wrażliwe kwestie poza zakład pracy. Mając do wyboru dwóch kandydatów o tych samych kompetencjach, bardzo prawdopodobne staje się, że rekruterzy wybiorą tę osobę, która nie podzieliła się z nimi podobnymi historiami.

Dlaczego Pan/Pani chce u nas pracować? Co odpowiedzieć?

Pierwsze co przychodzi na myśl w odpowiedzi na powyższe pytanie to „bo potrzebuję pieniędzy”. Tego rodzaju szczerość nie będzie prezentować się elegancko, w dodatku może świadczyć o desperacji kandydata i tym samym wyznaczyć mu słabszą pozycję negocjacyjną, gdy przyjdzie czas na rozmowę o warunkach finansowych. Lepiej więc odpowiedzieć w takiej sytuacji, że firma ma opinię dobrego pracodawcy lub że wiążemy przyszłość z branżą, którą reprezentuje. Informowanie, że udział w rekrutacji poleciła nam znajoma osoba ma sens tylko wówczas, gdy tak faktycznie było – rekruter może bowiem spytać o nazwisko tego pracownika, który tak dba o dobre imię pracodawcy, co mogłoby doprowadzić do niezręcznej ciszy po stronie kandydata.

consulting, information, conversation-2204252.jpg

Jak odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, gdy szukamy pierwszej pracy i nie mamy jeszcze ani jednego wpisu w swoim CV? Najlepiej przed rozmową zrobić drobny research na temat branży potencjalnego pracodawcy, a także stanowiska, na które aplikujemy. Dzięki temu w trakcie rozmowy będziemy mogli podkreślić zainteresowanie sektorem, w którym działa firma i potwierdzić, że planujemy rozwój zawodowy w tym właśnie kierunku. Dla rekrutera może być to znak, że inwestycja w szkolenie takiego pracownika zaprocentuje w przyszłości.

 

Przykładowe pytania rekrutacyjne

Do każdej rozmowy kwalifikacyjnej warto odpowiednio się przygotować, m.in. poprzez poznanie najpopularniejszych pytań, jakie mogą paść od rekruterów. Dlaczego warto znać przykładowe pytania rekrutacyjne? Ponieważ pomaga to w tworzeniu dobrych, błyskotliwych i zapadających w pamięć odpowiedzi. Mając taką wiedzę, można pójść na rozmowę o pracę z dużo lepszym nastawieniem i większą pewnością siebie, co przełoży się na wywarte pierwsze wrażenie.

zł30

Pytania rekrutacyjne JavaScript

zł25

Pytania rekrutacyjne SQL

zł30

Pytania rekrutacyjne Spring Framework 

zł30

Java pytania rekrutacyjne

Scroll to Top