Koszty programisty - co można odliczyć?

Coraz większa grupa programistów pracuje w systemie b2b, rezygnując z etatu na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej. Większość z nich rozlicza się z fiskusem na zasadach ogólnych lub wg podatku liniowego, a to oznacza, że mogą wrzucać różne wydatki w tzw. „koszty”. Co może być kosztem u programisty?

Jakie mogą być koszty programisty na b2b?

Każdy mikroprzedsiębiorca dąży do tego, aby płacić możliwie jak najmniejszą daninę tytułem podatku dochodowego czy VAT. Oczywiste jest więc, że kupując różne produkty lub usługi związane z prowadzonym biznesem, stara się je wrzucać w koszty. Większe koszty to mniejszy dochód, a to z kolei oznacza niższy podatek dochodowy. Jakie są najpopularniejsze koszty programisty?

 

money, coins, stack-2180330.jpg

To oczywiście zależy od kilku parametrów, m.in. od tego, czy pracuje z domu, czy wynajmuje biuro. Jeśli programista jest najemcą dedykowanego biura, w którym realizuje swoje usługi, wydatki na lokal oraz jego utrzymanie może wrzucić w koszty firmy. Chodzi tu nie tylko o samą opłatę za najem, ale i media, kawę czy herbatę, naczynia oraz elementy wyposażenia i wystroju wnętrza, a także usługi, takie jak sprzątanie.

Oczywiście niezależnie od tego, czy programista pracuje z domu, czy z biura, może w koszty wrzucać zakupy sprzętowe związane ze swoją działalnością, takie jak np. oprogramowanie, telefon, komputer i wszelkie akcesoria do niego, które służą w codziennej pracy. Jeśli przedsiębiorca działa z domu, będzie miał mniejsze pole do popisu, gdy chodzi o tworzenie kosztów.

Co z czynszem najmu lokalu mieszkalnego, który jest też siedzibą firmy – czy można go wrzucić w koszty? Tak, ale tylko częściowo. Koszty programisty muszą być w tym przypadku proporcjonalne do powierzchni zaadaptowanej pod wykonywaną działalność. Jeśli więc do pracy służy programiście tylko jeden pokój w wielopokojowym mieszkaniu, to właśnie procentowy udział tego pomieszczenia w lokalu będzie miał znaczenie przy obliczeniu kwoty kosztu.

Koszty programisty a samochód i leasing

Pracując z domu, programista raczej nie wrzuci w koszty jedzenia, sztućców i naczyń, zakupu nowego telewizora czy ekspresu do kawy. Powody są oczywiste: tych produktów będzie używał również prywatnie. A co z samochodem? Czy może być kosztem programisty? Tak, o ile wrzucisz go w majątek firmy, tzn. wpiszesz jako środek trwały. Dzięki temu zabiegowi odliczysz 50 proc. podatku VAT, a pozostałą kwotę wrzucisz w koszty uzyskania przychodu.

Twoim firmowym kosztem będą wówczas również paliwo, naprawy, ubezpieczenia czy przeglądy. Kosztem Twojej firmy może być też rata leasingowa samochodu, jeśli zdecydujesz się na ten sposób finansowania pojazdu. Miej jednak na uwadze, że od 2019 roku został wprowadzony limit dla aut o wartości powyżej 150 tys. zł. Sprawdź obowiązujące przepisy i zorientuj się, jaką część swojej raty możesz obecnie zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu.

Czego nie obejmują koszty programisty? Zasadniczo nie możesz zaliczyć jako kosztu zakupów niezwiązanych z prowadzoną działalnością. Istnieją też typy wydatków, które nie mogą stanowić kosztów w firmie, są one określone w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Gdy zakładasz własną firmę IT, być może będziesz zainteresowany w przyszłości zatrudnieniem pracowników. Jeśli nie brałeś nigdy udziału w procesie rekrutacyjnym jako członek zespołu HR, prawdopodobnie chciałbyś wiedzieć, o co warto spytać kandydata do pracy. Dlaczego warto znać przykładowe pytania rekrutacyjne? Bo dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć osobę odpowiednią na wolny wakat w Twojej firmie. Przykładowe pytania rekrutacyjne na stanowiska związane z IT i programowaniem znajdziesz w innych naszych artykułach.

zł30

Pytania rekrutacyjne JavaScript

zł25

Pytania rekrutacyjne SQL

zł30

Pytania rekrutacyjne Spring Framework 

zł30

Java pytania rekrutacyjne

Scroll to Top