Czy warto zostać programistą? Zalety i wady

Programista to obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych zawodów, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W naszym kraju jednak praca programisty obrosła wręcz legendą, głównie związaną z wysokimi zarobkami w sektorze IT. To z kolei powoduje, że tysiące osób co roku podejmuje decyzję o przebranżowieniu się i zajęciu programowaniem. Czy to dobry krok? Czy rzeczywiście warto zostać programistą i jakie blaski oraz cienie wiążą się z tym zawodem?

Dlaczego warto zostać programistą? Największe zalety pracy jako developer

Dla wielu osób perspektywa bycia częścią branży, w której absolutnym standardem jest rynek pracownika, to ogromna zaleta. Tak jest w przypadku programisty. Wg niektórych szacunków w Polsce „na już” potrzeba nawet 250-300 tys. nowych programistów. Pracodawcy więc prześcigają się w tworzeniu udogodnień, które przyciągną potencjalnych pracowników do ich firmy. 

Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie również w zarobkach. W branży IT nikogo nie szokują pensje na poziomie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla osoby, która do tej pory pracowała w innym sektorze, tego rodzaju wypłata może jawić się wręcz jako nierealna.

 

Wysokie zarobki to niejedyna zaleta. Ważna jest też duża elastyczność w pracy programisty. Praca oparta o home office jest już właściwie standardem w branży IT. Oczywiście, wiele firm preferuje, by zespół pracował stacjonarnie z biura lub chociaż hybrydowo, co ma poprawiać jego integrację i ułatwiać wymianę informacji. Rzecz jednak w tym, że jeśli chcesz pracować zdalnie, to jako programista nie będziesz miał najmniejszej trudności w znalezieniu pracy, która Ci to umożliwi.

Dodatkowa korzyść to łatwość w znalezieniu zatrudnienia w dowolnym miejscu na świecie. Technologie i narzędzia używane w IT są uniwersalne, jeśli więc pracujesz jako programista w Polsce i zdecydujesz się na wyjazd np. do USA, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii, szybko znajdziesz tam nową pracę. Język angielski w branży IT jest standardem, zatem multikulturowość zespołów developerskich jest tu na porządku dziennym.

Atutem zawodu programisty jest również to, że nie musisz mieć ukończonych studiów informatycznych, by pracować na tym stanowisku. Dla potencjalnego pracodawcy najważniejsze są Twoje umiejętności i wiedza, które będą poparte stosownym portfolio. Nawet jeśli nie masz doświadczenia komercyjnego, możesz napisać hobbystycznie projekt, który będzie stanowił dla Ciebie wpis w CV i pozwoli rekruterom ocenić Twoją przydatność dla zespołu.

Jeśli masz smykałkę do nowych technologii, lubisz się uczyć, a programowanie po prostu sprawia Ci frajdę, nie musisz inwestować ogromnych środków, by zdobyć wiedzę niezbędną do pracy jako developer. 

 

W Internecie znajdziesz dziesiątki bezpłatnych kursów, tutoriali, a sama społeczność IT jest niezwykle otwarta i pomocna, dzięki czemu – jeśli tylko chcesz, możesz zupełnie za darmo poszerzać swoje kompetencje. Jedyne, czego będziesz potrzebować, to oczywiście wolny czas i… chęć do nauki

Dlaczego nie warto zostać programistą? Jakie wady ma ta praca?

Praca programisty ma swoje oczywiste plusy, ma też pewne minusy, które już tak oczywiste nie są. To, co dla jednego jest wadą, dla drugiego bowiem będzie zaletą. O co chodzi? Przede wszystkim o konieczność ciągłego uczenia się, poszerzania i aktualizowania wiedzy o nowe technologie i narzędzia. Programista to jeden z tych zawodów, które wymagają ciągłego rozwoju. Jeśli więc Twoją jedyną motywacją do pracy w IT są dobre zarobki i stanowisko niewymagające fizycznego wysiłku, wiedz, że nie tędy droga.

Nie ma poziomu wiedzy, po którego osiągnięciu programista może już tylko bazować na dotychczasowych umiejętnościach. Oczywiście, taki styl pracy jest możliwy przez miesiące, czy nawet kilka lat, ale w końcu taki developer będzie dla firmy coraz mniej użyteczny, a ewentualne znalezienie nowej, dobrze płatnej pracy będzie dla niego dużo trudniejsze.

Ponadto praca programisty bywa również stresująca, zwłaszcza gdy zespołowi trafi się wyjątkowo trudny klient. Charakterystyczne dla pracy w IT jest to, że na początku realizacji projektu w zespole panuje luz i sielanka. Im bliżej terminu oddania produktu, tym atmosfera staje się coraz bardziej nerwowa – zwłaszcza gdy zespół ma spore zaległości lub nieprawidłowo oszacował czas niezbędny do zakończenia prac. Jeśli planujesz się spełniać w zawodzie programisty, wskazane jest zatem, abyś potrafił pracować pod presją czasu i był odporny na stres.

 

Co więcej, powinieneś być też odporny na krytykę. Praca developera jest związana w dużej mierze z testami i nanoszeniem poprawek. Musisz zarówno potrafić przyjmować konstruktywną krytykę, jak i samemu umieć przekazać podobne uwagi członkom zespołu. Chodzi w końcu o to, by finalny produkt działał bez zarzutu, oferował wysokie bezpieczeństwo użytkownikom i był pozbawiony błędów. Jeśli wszelka krytyka powoduje w Tobie natychmiastowe zdenerwowanie, jak również nie jesteś na tyle asertywny, by forsować swoje pomysły i argumentować opinie, być może praca w zespole developerskim nie jest dla Ciebie i powinieneś rozważyć inne ścieżki kariery.

Jeśli jednak mimo to chcesz pracować jako programista, warto, abyś przygotował się odpowiednio do rozmów kwalifikacyjnych, które masz przed sobą. Poznaj zwłaszcza pytania rekrutacyjne, które najczęściej pojawiają się na rozmowach o pracę na wybrane przez Ciebie stanowisko. Dlaczego warto znać pytania rekrutacyjne? Ponieważ dzięki temu jesteś w stanie zaprezentować się od jak najlepszej strony, a także zredukować stres przed rozmową i potrenować kreatywne odpowiedzi. Zwiększy to Twoje szanse na dostanie się do wymarzonej pracy.

Free

Pytania rekrutacyjne JavaScript

Free

Pytania rekrutacyjne Spring Framework 

Free

Java pytania rekrutacyjne

Scroll to Top